projektanti
zlatko zivlak
ana nikezić
stručni konsultant
gordana milošević
3D model
nikola bojić
površina
površina platforme: 450 m2
dimenzije platforme: 20x28 m
visina nadstrehe: 4.5 m
raster konstruktivnih stubova: 3x3 m i 3x8 m
koncept "traka"
Objekat prezentacije ranohrišćanske crkve sa Hristovim monogram nalazi se u okviru Arheološkog parka Medijana u Nišu, u zoni između Vile sa peristilom i Horeuma u blizini Vojnih baraka.
Ranohriščanska crkva i njeno neposredno okruženje predstavlja drugi kompleks Antičke Medijane koji pruža dovoljno podataka za prezentaciju i izlaganje. Slično kapiji i ovde je stepen očuvanosti na novou podova. Problem prilikom prezentacije predstavlja trošnost zidova crkve izgrađene u suvozidu ili u drvenom skeletu sa ispunom od kamena i opeke bez maltera. Iako se hrišćanska crkva ili kapela vezuje za poslednju, treću hronološku fazu u životu naselja, kada Medijana gubi značaj i rang koji je imala u prethodnom periodu, Hristov monogram u podu crkve, koji obeležava mesto Amvona i definiše rano datovanje građevine u kraj IV i početak V veka predstavljaju osnovne argumente za izradu zaštitne konstrukcije nad ovim prostorom.
Koncept objekta prezentacije ističe nadstrehu koja natkriva prostor arheoloških iskopina i uokvirava prostor neposrednog okruženja, a kako bi ogradio deo prostora Arheološkog parka namenjenog prezentaciji crkve.
Nadstreha je oslonjena na kolonadu vitkih stubova koji formiraju procesiju i naglašavaju mesto iskopina.
U nastavku nadstrehe u zoni apsidalnog završetka crkve oblikovan je zid kao njen nastavak, koji ima ulogu da posebno naglasi mesto i pravac pružanja crkve.
Sa jedne strane, on naglašava pravac pristupa i usmerava posetioca na adekvatan način kretanja, a sa druge strane predstavlja informacioni panel koji omogućava proširenje znanja o crkvi.
Oblik nadstrehe definiše unutrašnji otvoreni atrijum opervažen kamenom klupom koji ima ulogu da na trenutak uspori aktivnosti parka, naglašavajući svečanost i važnost mesta. Unutrašnji atrijum tako postaje prostor zaustavljanja, odvijanja različitih aktivnosti, a u skladu sa potrebama i propozicijama Arheološkog parka.
Arheološke iskopine crkve posebno su natkrivene staklenom površinom, po kojoj se hoda te je omogućeno nesmetano posmatranje svih delova iskopina.
Staklena površina koja štiti arheološku iskopinu crkve projektovana je tako da simbolički naglašava njen oblik u osnovi polukružno završen u zoni apside.
Koncept definiše i popločanje kao jedinstveno za nadstrešen i prostor unutrašnjeg atrijuma od kamenih ploča, različitih dimenzija, a direktno prikupljenih sa lokaliteta.
Izgled konstrukcije je sveden, te ne ugrožava buduću prezentaciju vile sa peristilom i vojničkih baraka. Sadašnja dispozicija uz kolsko pešačku stazu omogućava da se u kontrolisanom kružnom kretanju kroz park posetilac usmerava ka crkvi čiji se ostaci sagledavaju sa više nivelete što procesiji daje notu znatiželje i mističnosti.
Oblikovan ambijent mala je oaza u užurbanom okruženja i mesto koje omogućava kako kraće zaustavljanje, tako i produžen boravak.